Nejčastější dotazy

Jak se zřizuje přípojka CETIN u zákazníka v bytě/domě?

Instalace pevné sítě CETIN u vás doma je vždy rychlá a bezproblémová.

CETIN technik vás seznámí s nejoptimálnějším způsobem instalace, s ohledem na zřizovanou službu a uspořádání bytu.

Po realizaci vše začistíme a předáme vám kompletní instalaci

V následujících videích si můžete prohlédnout detailního průvodce instalací při zřizování: 

optické přípojky CETIN 

Instalace internetu u zákazníka – pevná optická síť 

metalické přípojky CETIN

Instalace internetu u zákazníka – pevná síť – metalická přípojka 

technologie bonding na metalické síti CETIN

Instalace internetu u zákazníka – pevná síť – metalická přípojka/BONDING

Ethernet

Víte, co je ethernet? Jde o souhrn technologií pro počítačové sítě. Díky ethernetu spolu připojená zařízení mohou komunikovat. Pro připojení se používají kabely – buď kroucená dvoulinka, nebo optika. A co všechno můžeme pomocí ethernetu propojit? V první řadě se můžeme připojit k internetu. Ale kromě toho kabely doma nebo v kanceláři propojíme i počítače nebo např. televizi, herní konzoli nebo datová úložiště.

5G

Úplně jednoduše jde o telekomunikační standard mobilní sítě páté generace. O 4G se tolik nemluví, na mobilech totiž místo toho vidíte označení LTE. A v čem je nová generace lepší než ta předešlá? Nabídne až desetkrát vyšší rychlost a sníží odezvu – zpoždění signálu.

My v CETINu rozhodně nesedíme s rukama v klíně, k pokrytí Česka 5G sítí naší výstavbou významně přispíváme.



Wi-FI

Na symbol Wi-Fi klikáme na notebooku nebo mobilu běžně. Zamysleli jste se ale někdy, co je za tím? Ideálně pevné připojení! Optické nebo metalické kabely vedou doma do modemu. Z něj se pak Wi-Fi šíří po celém bytě. Takový signál do modemu není rušený vlivem např. počasí. Nese si výhody pevného připojení (stabilita a rychlost), jen všude nemusíte mít natažené dráty.

Připojení přímo vzduchem bez kabelu je něco úplně jiného. V praxi to funguje tak, že do antény na vaší venkovní zdi operátor z vysílačů „posílá“ internet, který poté využíváte k zábavě, sledování filmů i k práci. Ovšem tento signál je náchylný na výkyvy počasí a překážky, které se mu na cestě z vysílače až k vám domů postaví do cesty.



FTTH

Zkratka FTTH znamená Fiber To The Home, neboli „Optika až do domu".

Zjednodušeně jde o to „dotáhnout" optický kabel a s ním internet s rychlostí až 1 Gb/s až do obytného prostoru a umožnit tak obyvatelům připojení k internetu doslova rychlostí světla.

My v CETINu vidíme v optice FTTH budoucnost a naším plánem je v příštích letech připojit na optiku jeden milion domácností po celém Česku.

Další příklady jsou i FTTB a FTTC: FTTC (Fiber to the Cabinet) je vysunutý DSLAM na úrovni obce nebo ulice. V některých případech je možné zabudovat DSLAM přímo do domu, pak se jedná o připojení typu FTTB (Fiber to the Building), délka metalického vedení je v tomto případě zpravidla do 100 metrů a rychlost internetového připojení až 1 Gb/s.



Latence a ping

Odezva nám říká, jak rychle putují data od našeho zařízení na server umístěný v internetu. Možná znáte spíš pojem ping, což je příkaz, kterým se odezva počítá. Právě ping nám udává v jednotkách času (třeba 50 milisekund) a platí, že čím je hodnota odezvy menší, tím lépe. Odezva je velmi důležitá pro komunikaci v reálném čase. Pro hladký průběh hovoru přes internet nestačí jen vysoká rychlost připojení, právě ping hraje v těchto případech zásadní roli. Představte si, že si musíte na každou odpověď při videochatu počkat ne desetinu, ale třeba 1,5 sekundy...

Hráči online her by také mohli vyprávět své. Jsou to právě online hry, které kladou na nízkou odezvu vysoké nároky. Pro hladký průběh hry by se měl ping ideálně pohybovat v rozmezí nuly až několika málo desítek milisekund.



Torrent

Stahování torrentů je zjednodušené označení pro sdílení souborů mezi uživateli skrze nástroj jako je BitTorrent. Při něm sdílí velké množství uživatelů soubor navzájem. V praxi tedy uživatel stahuje soubor od několika dalších uživatelů zároveň.



Zálohování na cloud

Není bezpečné a ani nutné mít všechna data v jednom zařízení. Pro případ, že by se se zařízením něco stalo, je vhodné důležitá data a dokumenty zálohovat - uložit jejich kopii v jiném zařízení. Toto zařízení může být takzvaný cloud – velké úložiště vlastněné společností, která za peníze poskytuje určitou kapacitu uživatelům. Příkladem cloudového úložiště může být například Dropbox, OneDrive, Google Disk či iCloud.



Upload

Upload je nahrávání dat na internet. Ať posíláte kamarádovi fotografii z dovolené, posíláte velké soubory na druhou stranu světa nebo synchronizujete svá zařízení, jedná se o upload. Obecně platí, že průměrný člověk násobně více dat z internetu stahuje (download) než na internet nahrává (upload). I kapacita vyhrazená pro upload je tedy zpravidla výrazně menší.

Otázku vyššího uploadu otevřely i události posledních let, kdy se v násobně vyšší míře začali používat videokonference a streaming pro výuku, práci i zábavu. A to právě se zapojením velkého množství jednotlivých účastníků, nejen jednoho hlavního aktéra, kdy ostatní byli jen diváky (a tedy využívali hlavně download). Nyní při videokonferencích jako je Google Meet jsou všichni na stejné úrovni a nároky na rychlost uploadu se zvyšují.



Synchronizace

Při synchronizaci dochází k tomu, že máte stejná data napříč zařízeními (například e-mail, který pošlete z počítače okamžitě vidíte i na mobilu). Smyslem synchronizace dat je, aby vaše data a soubory byly aktuální a všechny všude tam, kde je můžete potřebovat.

Synchronizaci známe především z cloudových úložišť jako je Google Cloud nebo iCloud. Například fotky, poznámky, textové soubory nebo tabulky máme po synchronizaci na všech našich zařízeních.

Přechod na stabilní internet od CETINu je jednoduchý

1.

Ověřte dostupnost

2.

Vyberte operátora

3.

Užijte si rychlost