CETIN zrychluje dostupné připojení. Až 80 % přípojek bude mít minimální rychlost 50 Mbit/s

CETIN v uplynulém týdnu oznámil další výrazné zrychlení služeb ve své síti. Již téměř třetina přípojek dosáhne na rychlost alespoň 100 Mbit/s, což je třikrát více ve srovnání se stavem před dvěma roky. Na dalších 36 procentech přípojek je pak k dispozici rychlost alespoň 50 Mbit/s.

V září začal CETIN na vybraných rDSLAMech nasazovat vectoring. Jedná se o technologii podobnou té, používané k rušení okolního hluku ve sluchátkách, která umožní zvýšení rychlosti v řádu desítek procent. Další zlepšení přinese od příštího roku také bonding. Ten nabídne znásobení kapacity připojení spojením dvou linek do jedné. K vyšším rychlostem ale přispívá jednoduše i fakt, že čím více přibývá nových předsunutých DSLAMů, snižuje se vzájemné rušení přípojek v původních “tlustých” kabelech – dalo by se to přirovnat k tomu, že zhuštění silniční sítě vede k lepší propustnosti původních hlavních tras.

Na partnerském dni představil produktový manažer Robert Pešta další zajímavou technologickou novinku: “Do budoucna v CETINu plánujeme, že naše infrastruktura nebude zakončena telefonní zásuvkou, ale ethernetem. Chystané zařízení, kterému pracovně říkáme CETIN Broadband Terminator, bude stabilnější a výkonnější než průměrný dnešní modem, umožní řádově lepší diagnostiku a dohled, bude proto také bezpečnější a méně náchylné k poruchám. V neposlední řadě je toto řešení výhodné pro koncové zákazníky, kteří nebudou muset investovat do dražších routerů s podporou xDSL.”

Velké investice zrychlují dostupné připojení

CETIN v rámci sedmiletého investičního plánu postupně přináší podstatné zrychlení pro miliony domácností. Zatímco na jeho začátku, v roce 2015, bylo nejrychlejší připojení 40 Mbit/s, dnes má již milion domácností dostupnou rychlost 100 Mbit/s a vyšší a stále se zvyšuje počet lidí, kteří se mohou připojit rychlostí až 1 Gb/s. Cílem je dostat optiku co nejblíže k co největšímu množství lidí.

Stabilní rychlý internet po pevné lince přestává být poslední záchranou, ale naopak často první volbou. I proto CETIN před rokem spustil web https://www.zrychlujemecesko.cz, který pomáhá uživatelům zjistit, jakou rychlostí se mohou připojit a jestli se mohou v horizontu příštích sedmi měsíců těšit na lepší parametry připojení. Za rok fungování má web na kontě téměř 900 tisíc návštěv a bezmála 700 tisíc ověření pokrytí. Zájemci mohou na webu najít také spoustu informací o tom, jak celý projekt probíhá, jak funguje po technické stránce i všechny potřebné informace o obchodních partnerech, jejichž počet také roste.

Rozsáhlé investice do infrastruktury i způsob informování o zrychlených lokalitách ocenila odborná veřejnost v prestižní ceně českého internetu Křišťálová lupa a nominovala projekt Zrychlujeme Česko v kategorii Projekt roku 2018.

Zdroj: ICT Revue. CETIN zrychluje dostupné připojení. Až 80 % přípojek bude mít minimální rychlost 50 Mbit/s [online]. Economia, a.s., Hospodářské Noviny, IHNED ISSN 1213-7693 [cit. 3. 10. 2018]. Dostupné z: https://archiv.ihned.cz/c1-662...

Přechod na stabilní internet od CETINu je jednoduchý

1.

Ověřte dostupnost

2.

Vyberte operátora

3.

Užijte si rychlost