Jak přivést optiku až do domu a bytu

Budoucnost internetového připojení patří jednoznačně optice. Často vám ale optické vlákno končí na hranici pozemku či ve sklepě bytového domu. Co s tím, abyste mohli internet využívat naplno?

Příprava u nového domu

Při plánování výstavby nového domu musí stavebník nebo projektant požádat CETIN o vyjádření o existenci sítí elektronických komunikací. Nemusíte se dopředu děsit, z celého byrokratického kolečka okolo domu je to ta jednodušší věc. Na webu www.cetin.cz/vyjadrovani-o-existenci-siti stačí vyplnit jednoduchý formulář - kontaktní údaje, účel žádosti, adresu či parcelní číslo. V řádu minut vám automat vrátí do e-mailu hotové vyjádření se zakreslením stávající sítě. Kromě toho máte možnost si přímo ve formuláři zaškrtnout, že žádáte o připojení do pevné sítě CETIN. Následně vás z CETINu budou kontaktovat, aby s vámi probrali možnosti napojení na vaší adrese či parcele.

Vede-li v blízkosti optická síť, máte už napůl vyhráno. Pokud ne, je velká pravděpodobnost, že bude v budoucnu natažena a není od věci být připraven. Zejména, když celá příprava téměř nic nestojí a je opravdu jednoduchá. Stačí položit chránící červenou dvouplášťovou trubku (tzv. korugovaná trubka) s průměrem 40 mm na jedné straně na hranici pozemku, a na druhé straně ji vyvést v domě v místě, kde plánujete umístění centra datových rozvodů. Korugovaná trubka stojí okolo 15 Kč za metr a můžete ji přihodit do výkopu k silovému kabelu elektřiny, vodě, rozvodům k zvonku a podobně.  Výhoda optického vedení je, že nemůže nic rušit a není ničím rušeno.

Na hranici pozemku chráničku zakončíte v malé krabičce upevněné třeba na zděném sloupku (tzv. „antoníčku“), v krabičce na samostatném sloupku, nebo zcela ukryté v malém podzemním boxu s ochranou IP68. Nejlevnější variantu seženete už za příznivých 800 Kč a koupit ji můžete online třeba tady. Chráničku pouze zatěsníte, aby vám voda nepronikla do budovy, a pak v době instalace vám CETIN chráničkou protáhne optický zákaznický kabel, oboustranně ho zatěsní a připojí vás k opravdu rychlému internetu.

Na hranici pozemku chráničku zakončíte v malé krabičce upevněné třeba na zděném sloupku

Optika až do bytu

Stejně jako je rozumné ukončit optický kabel až uvnitř domu, měla by končit optika i uvnitř bytu. Dnes je často vyvedena jen do sklepa, odkud se metalickými rozvody převádí do jednotlivých bytů. Kromě vyšších rychlostí, kterých lze na optickém vedení dosáhnout, je takový kabel navíc výrazně tenčí, zhruba 3 mm. Díky tomu ho lze snáze skrýt do tenké lišty, nebo dokonce neviditelně zatmelit do vnitřního rohu zdi.

Nezapomeňte na datové centrum

Přívodem rychlého internetu to ale nekončí, pro současné i budoucí služby již WiFi nemusí stačit a je potřeba v rámci domu (bytu) vybudovat malou LAN síť. Optimální je optický zákaznický kabel ukončit někde tam, kde je elektrická zásuvka, a též tam, kde máte možnost stáhnout LAN kabely (cat5e nebo cat6) nejlépe do nějakého boxu nebo mělké zazděné skříně, do které umístíte i optický převodník a router od operátora. Tímto si odstraníte nevzhledný chumel kabelů a též předejdete mnoha chybám, které se velmi těžko hledají. Přitom realizace rozvodů datové sítě není složitá a vyjde řádově na tisícovky korun, což je v rozpočtu stavby či rekonstrukce opravdu zanedbatelné.

Přívody je ideální vést v tzv. „husím krku“, usnadníte si jejich případnou výměnu. Přímé připojení přes drát si zaslouží televize, multimediální přehrávač, herní počítač, datové úložiště či IP kamery. Pokud nechcete za pár let opět vrtat do zdí, počítejte se 4 přípojkami za TV v obývacím pokoji a minimálně dvěma dalšími do každé obytné místnosti. Uvnitř domu či bytu se pak dráty sejdou v jednom bodě. Na trhu jsou elegantní mělké skříně podobné těm elektrickým, které lze snadno instalovat do zdi. Druhou možností je umístění do malého boxu, v případě že dům nebo byt má technologickou místnost.

Chtějte lepší připojení

Jak vyplývá ze zkušeností, developeři nebo firmy provádějící rekonstrukci stále často nemyslí na kvalitní připojení domácností k internetu. Vlastníci nemovitostí by na to však měli myslet a požadovat jak realizaci kvalitní přípojky, tak i vybudování elegantního datové skříně, která  nebude překážet.

Ivo David, senior specialista síťové infrastruktury, CETIN


Přechod na stabilní internet od CETINu je jednoduchý

1.

Ověřte dostupnost

2.

Vyberte operátora

3.

Užijte si rychlost