Zvyšujeme investice z 22 na 27 miliard korun

Navyšujeme investice do modernizace naší fixní a mobilní sítě z plánovaných 22 miliard během sedmi let na 27 miliard Kč. Investiční plán jsem ohlásili před necelými třemi roky a dosud jsme z něj vyčerpali kolem 11 miliard, tedy polovinu plánované částky. Roční objem investic se tak proti původnímu předpokladu zvýší zhruba o půl miliardy na čtyři miliardy Kč.

Investice z více než poloviny směřují do modernizace fixní sítě, zejména budování předsunutých ústředen, tzv. DSLAMů, prostřednictvím kterých lze zrychlit internetové připojení. CETIN dosud postavil přes 4100 DSLAMů z celkově plánovaných 10.000. Pokračovat budou i investice do optických sítí, prostřednictvím kterých jsou DSLAMy připojeny.

Do současnosti je internetové připojení s rychlostí 100 Mbit/s nebo vyšší dostupné pro zhruba jeden milion domácností. Do čtyř let chceme navýšit rychlost pro všech 3,8 milionu domácností, které jsou v dosahu našich sítí. Rychlost 250 Mbit/s nebo vyšší má aktuálně k dispozici 284.000 domácností v síti CETIN.

Od září navíc chceme zavést v pevné síti tzv. vectoring, což je technologie k odstranění šumů na vedení, která umožňuje zrychlení internetu. Nejpozději od poloviny příštího roku pak začneme využívat bonding, tedy zdvojené metalické vedení, což rovněž umožní navýšení rychlosti.