Zvyšujeme investice z 22 na 27 miliard korun

Navyšujeme investice do modernizace naší fixní a mobilní sítě z plánovaných 22 miliard během sedmi let na 27 miliard Kč. Investiční plán jsem ohlásili před necelými třemi roky a dosud jsme z něj vyčerpali kolem 11 miliard, tedy polovinu plánované částky. Roční objem investic se tak proti původnímu předpokladu zvýší zhruba o půl miliardy na čtyři miliardy Kč.

Investice z více než poloviny směřují do modernizace fixní sítě, zejména budování předsunutých ústředen, tzv. DSLAMů, prostřednictvím kterých lze zrychlit internetové připojení. CETIN dosud postavil přes 4100 DSLAMů z celkově plánovaných 10.000. Pokračovat budou i investice do optických sítí, prostřednictvím kterých jsou DSLAMy připojeny.

Do současnosti je internetové připojení s rychlostí 100 Mbit/s nebo vyšší dostupné pro zhruba jeden milion domácností. Do čtyř let chceme navýšit rychlost pro všech 3,8 milionu domácností, které jsou v dosahu našich sítí. Rychlost 250 Mbit/s nebo vyšší má aktuálně k dispozici 284.000 domácností v síti CETIN.

Od září navíc chceme zavést v pevné síti tzv. vectoring, což je technologie k odstranění šumů na vedení, která umožňuje zrychlení internetu. Nejpozději od poloviny příštího roku pak začneme využívat bonding, tedy zdvojené metalické vedení, což rovněž umožní navýšení rychlosti.

Přechod na stabilní internet od CETINu je jednoduchý

1.

Ověřte dostupnost

2.

Vyberte operátora

3.

Užijte si rychlost