Jak zrychlit internet
Aktualizace obsahu 25. 6. 2024
Rychlý internet dnes potřebujete nejen pro efektivní práci, ale i pro běžné fungování a zábavu. Pokud se vám pomalu načítají webové stránky, přehrávaná videa se sekají a při stahování většího souboru odcházíte radši na kafe, pak byste se měli zrychlení internetu podívat na zoubek.
Chcete rychlejší internet?Pomalý internet může mít různé příčiny
Abyste mohli internet zrychlit, potřebujete nejdřív zmapovat terén a odhalit, kde je zakopaný pes. Rychlost a stabilitu internetu ovlivňuje řada faktorů. Některé poladíte rychle sami, jiné od vás budou vyžadovat trochu zkoušení a s některými neuděláte bez změny tarifu, nebo i poskytovatele nic.
Zjistěte, jak rychlý je váš internet
Změřte si svůj pevný i mobilní internet na pár kliků.
Změřit rychlostZlepšete dosah a sílu Wi-Fi signálu
Většina domácností používá pro připojení počítačů, mobilů a dalších zařízení bezdrátovou místní síť Wi-Fi. A právě dosah a síla Wi-Fi má na rychlost internetu v připojeném zařízení velký vliv.
Výkonný router je základ
Kvalitu Wi-Fi významně ovlivňuje to, jak výkonný modem-router máte. Dobrý router vytvoří silný a stabilní signál, kterým pokryje celou domácnost nebo kancelář, a dokáže připojit velké množství zařízení.
Router by měl podporovat nejnovější standardy Wi-Fi i obě základní pásma pro šíření signálu (2,4 GHz a 5 GHz) a měl by bez problémů zvládat vysoké přenosové rychlosti. Indikátorem kvality zařízení je i přítomnost většího počtu směrových antén, které umožňují lepší pokrytí signálem. Nenechte se ovšem zmást, u některých typů bývají antény ukryté pod svrchní krabicí.
Modem versus router
Modem převádí signál od vašeho poskytovatele internetu na datové připojení. Router propojuje vaše zařízení – PC, tiskárna, chytrá televize – mezi sebou a zároveň s vaším modemem-internetem. Funkce modemu a routeru se dnes často kombinuje do jednoho zařízení, takže si většina domácností vystačí s jednou krabičkou.
Pokrytí Wi-Fi vylepší správné umístění routeru
Dalším krokem, jak zrychlit Wi-Fi a zajistit lepší pokrytí signálem, je správné umístění routeru.
- Router umístěte ideálně do středu domu nebo bytu na místo, které je co nejvýše od podlahy.
- Vyvarujte se umístění v těsné blízkosti další elektroniky, jako jsou mikrovlnné trouby nebo lednice.
- Pozor na kovové plochy, zrcadla i akvária a vynechte také místa, kde je zvýšený výskyt kovů.
- Ujistěte se, že router nic nezakrývá ani nestíní. Router nepatří do rohu místnosti, za květináč, nebo dokonce do skříně.
Stranu routeru, která směřuje do zdi, můžete pomocí speciálních fólií odstínit a odrážet signál tam, kde ho potřebujete. Pokud má váš router antény, měli byste je směřovat tak, abyste pokryli všechna důležitá místa.
Máte rodinný dům a potřebujete Wi-Fi rozšířit do každé místnosti, na zahradu nebo do garáže? Využít můžete pokročilá řešení, jako jsou Wi-Fi opakovače, Wi-Fi extendery nebo rovnou mesh Wi-Fi systémy. Všechny tyto systémy zvyšují dosah vaší sítě, ale každý pracuje na jiném principu. Jako alternativu můžete využít i powerline adaptéry, které pro přenos dat využívají elektrické rozvody v domě.
Omezte počet bezdrátově připojených zařízení
Notebook, tablet, telefony, chytrá televize, tiskárna... K Wi-Fi bývají připojeny klidně i desítky zařízení – a právě to může internet zpomalovat.
„Tam, kde to jde, se vždy snažte zařízení a router propojit pomocí kabelu. Je zbytečné, aby vaše Smart TV nebo PC sestava vytěžovala Wi-Fi. Ethernetové připojení nabízí větší spolehlivost, lepší přenosové rychlosti i vyšší bezpečnost Je ideální pro datově náročnější činnosti, jako je hraní her online, zálohování dat do cloudu nebo streaming videa.“ Milan Adam
Produktový manažer O2 Internetu
Co vše je připojené k vaší Wi-Fi zjistíte buď v administraci routeru, anebo pomocí některé aplikace pro správu sítě jako například Fing nebo NetSpot.
Mít přehled o připojených zařízení se vám vyplatí i jinak. Rychle třeba odhalíte nezvané hosty. I dnes se občas stává, že Wi-Fi cizí domácnosti vesele využívá soused, kterému se podařilo prolomit heslo.
Využijte různá frekvenční pásma i méně vytížené kanály Wi-Fi
Aktuálně rozlišujeme dvě základní frekvenční pásma, kde dochází k šíření signálu Wi-Fi. Pásmo o frekvenci 2,4 GHz a pásmo o frekvenci 5 GHz.
Pásmo 2.4 GHz
- Velmi přeplněné
- Větší dosah
- Lepší přenos přes překážky jako zdi, stropy, nábytek
- Nižší přenosové rychlosti
- 11-14 kanálů (dle země)
Pásmo 5GHz
- Není tak přeplněné
- Kratší dosah
- Horší průchodnost přes překážky
- Vyšší přenosové rychlosti
- Od 36 do 165 kanálů
V oblastech s vysokou hustotou Wi-Fi sítí (bytové domy a paneláky) může využití 5GHz pásma a přeladění na méně vytížený kanál zlepšit rychlost a stabilitu připojení.
Většina moderních zařízení funguje jako dvoupásmový směrovač neboli dual band. To umožňuje přenos dat na obou frekvencích. Zařízení buď využívají obě frekvence a automaticky mezi nimi přepínají, anebo si manuálně zvolíte tu, která bude vašim potřebám vyhovovat nejvíce.
Využití různých pásem Wi-Fi signálu v rodinném domě
Pro náročnější zařízení a činnosti můžete využít rychlejší 5 GHz pásmo. Pro méně náročná a vzdálenější zařízení je tu pak 2,4 GHz pásmo.
Pokud chcete využít jedno nebo druhé pásmo, musí je konkrétní zařízení podporovat. A to na obou stranách. To znamená jak z pohledu routeru, tak notebooku, telefonu, tabletu. Běžným standardem je pásmo 2,4 GHz. Pokud chcete využít i pásmo 5 GHz, pohlídejte si to ve specifikaci konkrétního výrobku.
Pomalý internet přes Wi-Fi může zlepšit i změna aktuálního Wi-Fi kanálu. Použijte některou z aplikací na analýzu Wi-Fi, která vám ukáže nejvíce vytížené kanály v okolí. Dle výsledků pak můžete pro svou síť vybrat volný kanál. Případně kanál, na kterém sice už nějaká síť je, ale má slabý signál a je ve velké vzdálenosti. Nastavení vysílacího kanálu se provádí v administraci routeru, obvykle ho najdete pod položkou „Nastavení bezdrátové sítě“.
Zvolte internetový tarif na míru vašim potřebám
Použitá technologie a parametry tarifu mají na rychlost internetu u vás doma zásadní vliv. Pokud každé připojené zařízení odčerpá z garantované rychlosti zhruba 5–10 Mb/s, pak je zřejmé, že například tarif 25 Mb/s nebude pro rodinu s dvěma teenagery to pravé ořechové.
Výběr tarifu, který odpovídá potřebám domácnosti, je základním předpokladem spokojenosti. Důležitým parametrem je tu ale nejen rychlost připojení, ale také agregace, tedy údaj s kolika dalšími uživateli sdílíte kapacitu sítě. Čím vyšší číslo, tím větší pravděpodobnost, že se vám bude internet zejména ve večerní špičce zpomalovat.
Vyšší agregace internetu, počet současně připojených zařízení a datově náročné činnosti v podobě hraní online her nebo streamingu videa na sociální sítě výrazně ukrajují z garantované rychlosti tarifu. Proto platí, pokud se nechcete omezovat a každou chvíli řešit, že zase „nefunguje internet“, vyberte si takový tarif a takového poskytovatele, který vám zajistí dostatečnou rychlost připojení za všech okolností.
Zjistěte, jak rychlý internet potřebujete
Jaká rychlost stačí pro práci s e-mailem nebo běžné prohlížení webů? Jaké připojení potřebujete pro sledování filmů ve 4K? A další informace, které vám pomůžou správně si vybrat.
Udělat si jasnoOptimalizujte svůj počítač a další zařízení
To, jak se vám rychlost internetu jeví, může výrazně ovlivňovat i technologický stav vašeho zařízení. Obecně platí: pomalý počítač rovná se pomalý internet. Když zlepšíte celkový výkon a rychlost svého PC, projeví se to i na svižnosti načítání stránek nebo uploadu/downloadu souborů.
Jak zrychlit internet na PC?
Ujistěte se, že váš notebook není za zenitem
Jen zařízení bez výrazného technologického dluhu můžou využít rychlý internet skutečně naplno. Díky výkonnějším procesorům a větší kapacitě RAM jsou počítače schopné rychleji zpracovávat data, což zlepšuje celkovou výkonnost systému a rychlost načítání stránek. Nové síťové karty, podporující standardy jako Wi-Fi 6 a gigabitový ethernet, poskytují vyšší rychlosti přenosu dat a stabilnější připojení. Další komponenty, jako jsou třeba SSD disky, zase dovolují rychlejší zápis a čtení dat, a to také zkrátí dobu načítání obsahu z internetu. S 10 let starým notebookem si vysokorychlostní internet dnes zkrátka moc neužijete.
Optimalizujte programy a aplikace
Jednou z častých příčin pomalého internetu na počítači jsou programy běžící na pozadí. Může jít o cloudové úložiště, grafické karty s online funkcemi nebo třeba herní aplikace. K rozpoznání těchto programů můžete využít Správce úloh v PC nebo nějaký externí monitorovací nástroj jako například GlassWire pro Windows. V nastavení svého PC pak u každé aplikace určíte, zda se má na pozadí spouštět.
Vyplatí se také prověřit aktuálnost software a ovladačů pro síťový adaptér. Ke zlepšení rychlosti internetu přispěje i nastavení aktualizací na noční hodiny, aby vám během dne nezpomalovaly připojení.
Polaďte svůj internetový prohlížeč
Prohlížeče ukládají data do mezipaměti a cookies, což může zpomalovat načítání stránek. Pravidelné mazání těchto dat může prohlížeč zrychlit. Prohlížeč může zpomalovat i velký počet rozšíření. Rozšíření, která nepoužíváte, proto raději deaktivujte, anebo je rovnou smažte.